trešdiena, 2016. gada 16. novembris

Iepazīstamies- Latvijas karogs!

Paldies Cēsu vēstures un mākslas muzejam
 par infografiku par Valsts karogu un piemiņas lentītes nēsāšanas tradīciju!



Nacionālā karoga lentīšu nēsāšanas tradīcija aizsākusies pat pirms Latvijas valsts proklamēšanas, proti, jau 1917.gadā.

Latvijas karoga krāsas lentīšu nēsāšana aizsākās pēc 1917. gada Februāra (Marta) revolūcijas. Tā bija pazīšanās zīme nacionāli noskaņoto strēlnieku un civiliedzīvotāju aprindās, jo lielinieku (boļševiku) piekritēji nereti nēsāja sarkanas krāsas lentītes. 
Auduma lentīte nēsāta ar dabīgi krītošiem galiem uz leju. Tā lentītes, kas dažkārt vēl izveidotas rozetes veidā, nēsāja latviešu karavīri arī Neatkarības kara laikā (1918 - 1920) Dažkārt karavīri, pēc viņu parauga arī skolnieki, Latvijas valsts tapšanas laikā lentītes nēsāja pēc krievu un vācu karavīru parauga - ordeņu lentītes ievietoja uniformas pogas caurumā (parasti 2. pogas caurums no augšas).
Arī neatkarīgās Latvijas laikā 1920. - tajos un 1930.-tajos gados dažādos svētkos lietotās sarkanbaltsarkanās lentītes nēsātas ar galiem uz leju, piespraužot tās ar adatu vai nozīmīti.

Valmieras skolnieki ar sarkanbaltsarkanajām lentītēm pie formastērpa. 1918. g. 18. novembrī. (Latvijas Kara muzeja krājums)

Ziemeļlatvijas brigādes 1. Valmieras kājnieku pulka karavīri 1919. g. vasarā (Latvijas Kara muzeja krājums)


Jau kopš Latviešu strēlnieku bataljonu dibināšanas 1915. gadā, nacionālo simboliku karavīru vidū popularizēja mākslinieks Ansis Cīrulis un fotogrāfs Jānis Rieksts. Viņš bija pasūtījis vairākus simtus metru sarkanbaltsarkanu lenti, kuru, sagrieztu gabaliņos, nosūtīja strēlniekiem, lai tie pie apģērba varētu demonstrēt latviešu krāsas. Šādu lentīti (21 mm platumā) Jānis Rieksts uzdāvināja 1925. gadā dibinātajam Cēsu Vēsturiskajam muzejam.

Fotogrāfa Jāņa Rieksta 1917. gadā pasūtītā nacionālā lente.
 (Cēsu Vēstures un mākslas muzeja krājumā)



Latvijas karoga krāsas lentīšu nēsāšana ar galiem uz augšu ir jauna tradīcija, kas aizsākusies nepilnus desmit gadus atpakaļ. To proponē Latvijas Aizsardzības ministrija. Latvijas armijas deviņdesmitajai gadadienai veltītā logotipa centrālais elements ir stilizēts skaitlis 11 valsts karoga krāsās. Tas atgādina par 1919.gada 11.novembra uzvaru un līdzinās starptautiski atzītajam «victory» jeb uzvaras simbolam. Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki logotipu izveidoja, attīstot Latvijas Neatkarīgās televīzijas 2007.gadā aizsākto tradīciju – aicinājumu Lāčplēša dienā pie apģērba nēsāt sarkanbaltsarkanu lentīti stilizēta simbola formā - , kas norāda uz 11.novembri kā visu Latvijas karavīru godināšanas dienu.
Pašreiz, kad galvenokārt lietoti sintētiskie materiāli, lentīte var tikt nēsāta arī ar galiem uz augšu. Tomēr cilvēki, kuri pazīst drēbi un sarkanbaltsarkano lentīšu nēsāšanas tradīciju, labprāt priekšroku dod daudzkārt pārbaudītai un tūkstošiem latviešu patriotu simts gadu laikā akceptētam lentīšu lietošanas paraugam ar galiem uz leju.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru